Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jaki jest poziom matury podstawowej i rozszerzonej z angielskiego w 2023 roku?

Jaki jest poziom matury podstawowej i rozszerzonej z angielskiego w 2023 roku?

Poziom matury – czego się spodziewać?

Matura w 2023 i 2024 roku będzie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a to oznacza że będzie trochę łatwiejsza niż początkowo planowano. Poziom jest niższy przez pandemię, w czasie której uczniowie uczyli się zdalnie i mieli utrudniony dostęp do materiałów edukacyjnych oraz wsparcia nauczycieli.

https://youtu.be/KdRvTSd-0rg

Nie oznacza to jednak, że matura będzie na niskim poziomie. Jeśli porównamy poziom z roku 2023 i poprzednie lata, to w tym roku będzie trudniej. Poziom zadań będzie wyższy, a teksty do słuchania i czytania będą dłuższe. W arkuszach znajdziemy więcej zadań otwartych, czyli takich gdzie uczniowie sami wpisują odpowiedzi zamiast wybierać a, b lub c. Warto więc przygotować się na te zmiany i wiedzieć, co czeka tegorocznych maturzystów.

Zmieniają się typy zadań, ale zmienia się też poziom wymagany na maturze. To dotyczy poziomu podstawowego i rozszerzonego. W roku 2023 i 2024 na maturze z angielskiego obowiązują:

1) w przypadku wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowympoziom B1 (B1+ w zakresie rozumienia wypowiedzi) 

2) w przypadku wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonympoziom B2 (B2+ w zakresie rozumienia wypowiedzi)

Co oznacza poziom B1 i B2?

Poziomy znajomości języków są określone przez tabelę CEFR, z której wynika że jest 6 poziomów, a wymagania na maturze obejmują część „intermediate”.

Dodatkowo wymagania na maturze są określone jako B1/B1+ (matura podstawowa) lub B2/B2+ (matura rozszerzona). Ten „+” przy oznaczeniu poziomu oznacza, że niektóre typy zadań będą trudniejsze. Wyższy poziom jest wymagany w zadaniach na słuchanie i czytanie, ponieważ te zadania polegają na rozumieniu wypowiedzi.

Pozostałe zadnia, które polegają na tworzeniu wypowiedzi oraz rozwiązywaniu zadań z gramatyki będą na określonym poziomi B1 i B2 bez „+”. To dotyczy zadań, w których maturzyści tworzą wypowiedź lub zapisują odpowiedź bez materiału tekstowego.

Ucz się tylko tego, co jest Ci potrzebne

Warto też wiedzieć, jak sprawdzić że dany element jest na określonym poziomie. Jeśli przygotowujesz się do matury, to szkoda czasu na uczenie się słówek i gramatyki, której nie będzie na egzaminie. Gdzie zatem sprawdzić, czy słówko jest z poziomu A2, B1 czy C1?

Skorzystaj z narzędzi online, które pomagają określić poziom zarówno słówek jak i konstrukcji gramatycznych:

Słówka i teksty sprawdź na stronach „CEFR checker”. Jednym z nich jest Text Inspector, gdzie wystarczy w okienko wkleić słowo lub tekst. Program analizuje i podaje informację na temat poziomu słownictwa.

Gramatykę i jej poziom można sprawdzić np. na stronie Test-English, gdzie zagadnienia są podzielone na poziomy CEFR, a dodatkowo sprawdzisz jak radzisz sobie w praktycznych ćwiczeniach.

Jeśli przygotowujesz się do matury z repetytorium maturalnym, to nie musisz się martwić. W księgarniach są propozycje od różnych wydawnictw. Jednak niezależnie od tego, które wybierzesz, to możesz mieć pewność, że powtórzysz najważniejszy materiał do matury. W repetytorium znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz. Zajrzyj do spisu treści. Jest tam 14 rozdziałów oraz gramatyka, która obowiązuje na maturze.

Lista tematów na maturze podstawowej i rozszerzonej

Poniżej znajdziesz tematy, które obowiązują na maturze. Jest to 14 zagadnień tematycznych i zadania na maturze będą z pewnością dotyczyć tych właśnie tematów. Lista jest dla to poziomu podstawowego i rozszerzonego, jednak poziom słów będzie odpowiednio różny dla każdego z nich (poziom podstawowy – B1/B1+, poziom rozszerzony – B2/B2+)

  1. człowiek
  2. miejsce zamieszkania
  3. edukacja
  4. praca
  5. życie prywatne
  6. żywienie
  7. zakupy i usługi
  8. podróżowanie i turystyka
  9. kultura
  10. sport
  11. zdrowie
  12. nauka i technika
  13. świat przyrody
  14. państwo i społeczeństwo

Słownictwo do matury skutecznie przećwiczysz w Quizlet, który jest darmowym narzędziem na telefon lub komputer. Znajdziesz tam gotowe zestawy do matury. W okienku wyszukiwania wpisz np. „matura podstawowa praca” i wybierz zestaw do ćwiczeń. Quizlet to łatwe i intuicyjne narzędzie. Dowiedz się więcej, jak z niego korzystać.

Sprawdź też dokładną listę zagadnień ze słownictwa i gramatyki, która obowiązuje na maturze podstawowej.