Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Mówienie o przyszłości w języku angielskim

Mówienie o przyszłości w języku angielskim

Kiedy przygotowujesz się do matury z języka angielskiego koniecznie przypomnij sobie jak mówić i pisać o przyszłości w języku angielskim. W poleceniu do e-maila najprawdopodobniej będziesz pisać o sytuacjach, które będą miały miejsce w przyszłości. Jeśli przejrzysz arkusze maturalne z poprzednich lat, to zobaczysz że takich podpunktów było całkiem dużo.

W zadaniu z wypowiedzią pisemną, czyli pisaniem e-maila lub wpisu na blogu, sprawdzana jest między innymi znajomość czasów gramatycznych. Polecenia różnią się w zależności od arkusza, ale w każdym z nich zadanie polega na tym, że opisać sytuacje które się wydarzyły, dzieją się teraz lub wydarzą się w przyszłości.

Jeśli chcesz zrobić szybką powtórkę z wyrażania przyszłości, to obejrzyj filmik poniżej. Zrobisz powtórkę najważniejszych sposobów na mówienie o przyszłości w języku angielskim. Sprawdź, czy wiesz jak tworzyć zdania, jakich czasów i konstrukcji gramatycznych używać, a dodatkowo zobacz przykłady.

Przyszłość można wyrażać w języku angielskim na kilka sposobów. I warto wiedzieć, kiedy używać jakiej konstrukcji, bo zdanie „Ja kupię samochód” może być przetłumaczone na angielski np. jako:

I will buy a car.

I am going to buy a car.

I am buying a car.

Te zdania różnią się jednak pewnymi szczegółami i warto poznać dokładnie kontekst sytuacji, w której jest wyrażane dane zdanie. Są 3 najważniejsze sposoby do mówienia o przyszłości:

Czas Future Simple, którego używamy do:

spontanicznych decyzji, np. I will open the window.

przewidywania, np. It will rain tomorrow.

obietnic i gróźb, np. I will be on time.

Konstrukcja BE GOING TO, której używamy do wyrażania:

zamiarów, np. I am going to study for my English test.

przewidywań na podstawie tego, co widzimy, np. This plane is going to land.

Czas Present Continuous, którego używamy do mówienia o:

planach, np. I am flying to Paris next month.

Jeśli masz wątpliwości czym różnią się „zamiar” (konstrukcja BE GOING TO) i „plan”, to normalne i wiele osób ma z tym problem. Bo czasami trudno je rozróżnić. Najlepiej zapamiętać, że w przypadku „planu” zostały już zrobione pewne kroki, żeby go zrealizować. To oznacza, że zdanie „I am going to buy a car” (zamiar) jest pomysłem w czyjejś głowie, ale jeszcze ta osoba najprawdopodobniej nic z tym nie zrobiła. Natomiast zdanie „I am buying a car” (plan) oznacza, że jest to nie tylko pomysł, ale pewne kroki zostały już zrealizowane, czyli wybrany jest model, wpłacona zaliczka lub ustalona data kupna.

Znasz już 3 najważniejsz sposoby wyrażania przyszłości: czas Future Simple, konstrukcja BE GOING TO i czas Present Continuous. Warto jeszcze zapamiętać, że do wyrażania przyszłości dodatkowo przydaj się czas Present Simple, ale tylko w określonych sytuacjach. Dotyczy to tylko mówienia o rozkładach, np. The bus leaves at 11am lub My lessons start at 8am. To oznacza, że jeśli mówimy o czymś, co wydarzy się zgodnie z grafikiem (np. plan lekcji, rozkład jazdy, repertuary), to do wyrażania przyszłości używamy czasu Present Simple.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *