Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak najlepiej zdać maturę z angielskiego?

Jak najlepiej zdać maturę z angielskiego?

Jak najlepiej przygotować się do matury podstawowej z angielskiego? Gdzie szukać materiałów i informacji? Ile punktów jest do zdobycia i za co? Jak sprawdzić ile umiecie?

Jak wygląda matura podstawowa z języka angielskiego?

Egzamin pisemny z języka angielskiego na poziomie podstawowym zaczyna się zwykle o godzinie 9.00 i trwa 120 minut. Składa się z zadań na rozumienie ze słuchu (liczba zadań: 3–4, czas: około 20 minut), zadań na rozumienie tekstów pisanych: (liczba zadań 3–4), zadań na znajomość środków językowych (liczba zadań: 2–3) oraz z jednej wypowiedzi pisemnej (liczba słów do napisania: 80–130).

Na maturze pisemnej podstawowej do zdobycia jest 50 punktów. Za zadanie na słuchanie można zdobyć 15 punktów, za rozumienie tekstów też 15 punktów, natomiast za gramatykę jest 10 punktów i za napisanie tekstu jest również 10 punktów. Aby zdać egzamin należy uzyskać 30% punktów na egzaminie. 

Zadania na słuchanie są od razu na początku egzaminu dla wszystkich zdających. Pozostałe zadania maturzysta może rozwiązywać w dowolnej kolejności. Warto dobrze podzielić czas na zadania maturalne, żeby mieć pewność, że wszystkie zostaną rozwiązane przed końcem czasu.

Koniecznie trzeba też pamiętać, żeby odpowiedzi przenieść na kartę odpowiedzi. To z niej zliczane są ostateczne wyniki. Na tę czynność również warto zostawić kilka minut i upewnić się, że wszystkie zadania zostały właściwie przeniesione na kartę z odpowiedziami.

Gdzie znaleźć szczegółowe informacje o maturze?

Najbardziej aktualne informacje o maturze są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To tu znajdują się informatory maturalne, arkusze, harmonogramy i wiele innych. Wszystkie wiadomości na tej stronie są stale aktualizowane i jeśli pojawią się jakieś zmiany, to na pewno zostaną od razu opublikowane.

Jak sprawdzić poziom wiedzy do matury?

Przed maturą trzeba poćwiczyć rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych. Dzięki temu można zobaczyć, jak wyglądają poszczególne zadania, a dodatkowo można sprawdzić swój poziom umiejętności i dowiedzieć się, ile punktów dostalibyście już teraz.

Arkusze z poprzednich lat wraz z odpowiedziami są dostępne na wielu stronach internetowych i można je znaleźć na przykład na stronie CKE. Wystarczy taki test wydrukować, rozwiązać i sprawdzić swój wynik.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wypełnienie arkusza egzaminacyjnego online. To pozwoli od razu sprawdzić swój wynik za pomocą kliknięcia „Sprawdź”. Egzamin maturalny w wersji online można rozwiązać na stronie e-ang.pl Dostępne są arkusze w kilku poprzednich lat. W wersji online można rozwiązać wszystkie zadania oprócz pisania. Część zadań jest dostępna dla zalogowanych użytkowników, dlatego warto założyć sobie bezpłatne konto.